Pielgrzymka parafialna:

Sanktuaria Maryjne

EINSIEDELN – MEDIOLAN – OROPA – WENECJA – MADONNA DELLA CORONA
– ALTOTTING – MARIAZELL – MARIA TAFERL – PRZYBRAM

17-25 września 2018

 

 

1 dzień (17.09, poniedziałek)

 • Wyjazd wieczorem. Przejazd nocny przez Niemcy.

 

2 dzień (18.09, wtorek): EINSIEDELN

 • Przejazd do Sanktuarium Maryjnego w Einsiedeln nazywanego szwajcarską Częstochową. Już od ponad 1000 lat ludzie pielgrzymują do klasztoru Einsiedeln, który położony jest pośrodku zapierającego dech w piersiach krajobrazu z granatowymi wodami jeziora i górskimi szczytami. Tutaj w kościele zakonu benedyktynów znajduje się cudowna figurka Czarnej Madonny. Co roku oddaje jej cześć ponad pół miliona pielgrzymów z całego świata.

Tereny klasztorne obejmują oprócz pomieszczeń mieszkalnych dla mnichów także szkołę przyklasztorną, dziesięć warsztatów, piwnicę dla przyklasztornej winiarni oraz stajnie dla koni własnej hodowli. Dodatkowo organizowane są tutaj koncerty, zwiedzanie i wystawy, które pozwalają z bliska spojrzeć na życie mnichów w jednym z najbardziej malowniczych klasztorów w Szwajcarii.

Poniżej kościoła wypływa źródełko zwane fontanną Maryi. Czerpał z niego wodę Św. Meinrad, a wierni od wieków piją ją, wierząc w otrzymanie łask. 15 czerwca 1984 r. Sanktuarium w Einsiedeln odwiedził Ojciec Święty Jan Paweł II.

 • Obiadokolacja i nocleg we Włoszech w Villa d’Almè k. Bergamo, Hotel Ventolosa***.

 

3 dzień (19.09, środa): OROPA

 • Śniadanie. Przejazd do Oropy. Sanktuarium Matki Bożej z Dzieciątkiem, położone na wysokości 1200 m n.p.m., założone przez św. Euzebiusza w III w. Tym, co przyciąga tutaj pątników jest słynąca łaskami drewniana figura Matki Bożej z Dzieciątkiem. Liczy sobie ona 1,32 m wysokości i przedstawia Maryję ofiarowującą Jezusa w świątyni.
 • Obiadokolacja i nocleg w Villa d’Almè k. Bergamo, hotel Ventolosa***.

 

4 dzień (20.09, czwartek): MEDIOLAN

 • Śniadanie. Przejazd do Mediolanu. Zwiedzanie historycznego centrum: DUOMO – monumentalna Katedra z białego marmuru poświęcona narodzeniu Maryi to część życia Lombardczyków. Mediolan i świątynia stojąca w miejscu dzisiejszego Duomo była świadkiem chrztu św. Augustyna. W najpotężniejszym baptysterium Europy zanurzał go w wodzie sam Św. Ambroży. Następnie zobaczymy Galerię Vittorio Emanuele II – pierwszą we Włoszech konstrukcję ze stali i żelaza, Teatro la Scala – słynną operę, Zamek Sforzów – Castello Sforzesco oraz Kościół Santa Maria delle Grazie.
 • Obiadokolacja i nocleg w Negrar k. Werony, hotel San Vito***

 

5 dzień (21.09, piątek): WENECJA

 • Śniadanie. Spacerując po Wenecji (m.in. z Tronchetto na Plac św. Marka) będziemy mijać setki zabytkowych pałaców, kościołów, liczne muzea. Fascynować nas będą pięknie zdobione fasady i drzwi tuż przy tafli wody, którymi wprost z łodzi wchodzi się do wnętrza kamienic. Nawet niewielkie mosty biegnące nad kanałami są przepięknymi dziełami sztuki. Trudno w to uwierzyć, ale cała Wenecja zbudowana jest na drewnianych palach. Nie ulegają one zniszczeniu tylko dlatego, ponieważ nigdy nie mają kontaktu z tlenem.
 • Podczas naszych spacerów zobaczymy: Pałac Dożów (z zewnątrz), Most Westchnień, Wieżę Zegarową, Most Rialto nad Canale Grande. Bazylikę św. Marka w Wenecji, która jest wyjątkowym w dziejach sztuki skumulowaniem oryginalnego piękna architektury, mozaik, kunsztu artystycznego i niepowtarzalnego nastroju. W ołtarzu głównym bazyliki czczone są doczesne szczątki Św. Marka Ewangelisty. Powrót łodzią.
 • Obiadokolacja i nocleg w Negrar k. Werony, hotel San Vito***

 

6 dzień (22.09, sobota): MADONNA DELLA CORONA

 • Śniadanie. Przejedziemy do miejsca milczenia i medytacji zawieszonego między niebem a ziemią, na zboczu góry Baldo. W trakcie spaceru do Sanktuarium będziemy mijać kolejne stacje drogi krzyżowej; sylwetki z brązu o naturalnych rozmiarach. Sanktuarium Madonna della Corona ukryte wśród skał zadziwia niezwykłym położeniem. “W górach wydajemy się bliżej Boga” – Jan Paweł II. W drodze powrotnej czeka nas pokonanie 556  kamiennych schodów.
 • Obiadokolacja i nocleg w Altötting w hotelu Zwölf Apostel.

 

7 dzień (23.09, niedziela): ALTOTTING – MARIAZELL

 • Śniadanie. Altötting – Sanktuarium Matki Bożej Czarnej Madonny, patronki Bawarii. Altötting należy do diecezji Passau (Pasawy), mającej w Niemczech najwyższy procent katolików. Leży w samym sercu Bawarii i jest miejscem, w którym pulsuje serce Matki, serce pełne miłości, ciepła i zrozumienia. Kaplica Łask z cudowną figurą kryje się w niewielkim, późnogotyckim kościółku. Nawiedzenie tego Sanktuarium związane jest również z tradycją niesienia krzyża. Otóż każdy, kto tylko chce, może wziąć do ręki krzyż i przechodzić krużgankami wokół cudownej kaplicy, modląc się w wybranych intencjach.
 • Mariazell to urocza miejscowość narciarska i najbardziej znany ośrodek pielgrzymkowy Austrii – nazywana bywa często „Austriacką Częstochową” ze względu na wspaniała Bazylikę Maryjną. Matka Boża Narodów Słowiańskich — Mater Gentium Slavorum — zwana także Wielką Matką Łaskawą Austrii i Możną Panią Węgier. Nazwa Mariazell znaczy cela Maryi.
 • Obiadokolacja i nocleg w Mariazell w hotelu Haus Franziskus***.

 

8 dzień (24.09, poniedziałek): MARIA TAFERL – PRZYBRAM

 • Wczesne śniadanie. Przejazd malowniczą Doliną Wachau, gdzie wśród uśpionych wiosek winiarzy i rybaków leniwie płynie Dunaj, wjazd na wzgórze, na którym ulokowane zostało Sanktuarium Maryjne Maria Taferl. Obecnie posługę duszpasterską pełnią tu Ojcowie Oblaci!
 • Przybram – Święta Góra (Svatá Hora) jest jednym z najbardziej znanych Sanktuariów Maryjnych w Czechach. Najcenniejszym elementem Sanktuarium jest owiana wieloma legendami gotycka figurka Matki Boskiej Świętogórskiej. Sanktuarium majestatycznie góruje nad starym, górniczym miastem Příbram już od ponad 330 lat. Jest to rozległy, wczesnobarokowy kompleks budynków z wieloma wieżami, który swoją zewnętrzną prostotą i narożnymi kaplicami, przypominającymi obronne baszty, sprawia wrażenie grodu – twierdzy Maryi Panny, której jest poświęcony.
 • Obiadokolacja i nocleg w Czechach w hotelu Hotel CAVOK Příbram***

 

9 dzień (25.09, wtorek)

 • Śniadanie. Przejazd do Polski. Zakończenie pielgrzymki późnym wieczorem.

* Kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

 

Cena: 2470 zł + 20 Euro /os.

 

Cena obejmuje:

 • przejazd autokarem; opiekę pilota-przewodnika; zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach lub pensjonatach klasy turystycznej w pokojach 2 i 3 osobowych z łazienką; wyżywienie: 7 śniadań i 7 obiadokolacji (napoje do kolacji dodatkowo płatne); bilety wstępu: Teatro la Scala, transfery promem miejskim w Wenecji; wjazdy do miast włoskich oraz przewodnika w Mediolanie i Wenecji; rezerwacja Mszy Świętych; krótki przewodnik wraz z programem; ubezpieczenie turystyczne AXA: KL 10 000 EUR; NNW 2 000 EUR; bagaż podróżny 200 EUR.
 • Cena obejmuje również wypożyczenie Tour Guide – nowoczesnego systemu słuchawkowego z bateriami dla każdego uczestnika na cały czas trwania pielgrzymki.

Zapisy w biurze parafialnym lub email chrystuskrol@oblaci.pl